17 YAŞINDA BİR ÇOCUKTAN MATEMATİĞİ DEĞİŞTİRECEK ÇÖZÜM

 

17 yaşındaki dahi genç, evrenle ilgili karmaşık problemleri çözmemizi sağlayacak  bir teori bulmuş olabilir.

IQ’su 180 civarında olan Ivan Zelich, ‘Lian Zelich Theorem’ adını verdiği yeni bir teori üzerine çalışıyordu.  Matematik forumlarında aynı problem üzerine çalıştıklarını farkeden yine 17 yaşındaki Xuming Liang ile birlikte, geçtiğimiz ay bu teoriyi  International Journal of Geometry‘de yayınladılar. Zelich’in Daily Mail Australia‘ya anlattığına göre, iki farklı ‘loci’ (bir noktanın aldığı yol olarak tanımlanan matematiksel bir kavram) aslında aynı. Daha geniş bir çerçeveden bakarsak, hesaplamalar Cebirsel Geometriyi daha anlaşılır kılıyor.

Zelich ve arkadaşı aralarında zaman farkı olsa da birlikte çalışmaya devam ediyorlar. Zelich arkadaşını şöyle anlatıyor;

“Matematiksel olarak bağlantı kurabileceğim tek insan. Aynı zamanlarda, aynı problem üzerine çalıştığımızı farkettim. O geometride kendini daha çok geliştirmiş, ben de cebir ve string teorisi tarafında. Güçlerimizi bu mükemmel başarı için birleştirdik.”

Ivan Zelich başarıya çok da yabancı değil. Geçen yıl Avustralya başbakanından matematikteki başarıları için sertifika almış. İki yaşında konuşmaya, üç yaşında da negatif sayıları anlamaya başlayan bir çocuk için bu durum pek de şaşırtıcı değil. Onun gelecekten beklentisi de şöyle:

“Dünyaya pozitif bir katkı sağlamak listemin en tepesinde, göründüğü kadar basit.”