We live in a society exquisitely

STEVEN L. BRUNTON: MÜHENDİS SANATI

Steven L. Brun­ton aslında makine mühendisi ama o kadar zamanlık kod mecarasına “generative art” alanında çalışmalar eklemeyi de kendine yol bilmiş. Warhol, herkes bir günlüğüne meşhur olacak derken, herkesin birgün mutlaka kendini sanatta ifade edebileceği bir alan yaratacağını söylemek istemiş olabilir mi?

AUROVILLE: 40 YILDIR SÜREN FUTURİST KOMÜN

Auroville (Şafak Şehri), 1968 yılında Mirra Alfassa ve mimar Roger Anger tarafından kurulan, Hindistan’ın Viluppuram bölgesindeki deneysel komün kasaba. “Anne” olarak anılan Mirra Alfassa, Hinli, şair, yazar, yogi, guru Sri Aurobindo’nun takipçilerindendi ve erkeğin geçiş sürecinde olan bir varlık olduğuna inanırlardı. İyi niyetli ve istekli insanların daha iyi bir dünya için bu evrensel kasabada bir araya gelmelerinin geleceği etkileyeceğini düşünmüşler. Bir tür Hint Rönesası’nın da öncüsü oldu. 1966 yılında Hint Hükümeti’nin izni ve UNESCO’nun desteğiyle kuruldu ve 40’ı aşkın süredir de devam ediyor.

ALEXEY TITARENKO: GÖLGELER ŞEHRİ

1983 yılında mezun olan Alexey Titarenko 70’lerden beri fotoğraf çekiyor. Fotoğraf camiasında pek iyi bilinen Leningard fotoğaf kulübü Zerkalo’nun 78’den beri üyesi ve ilk sergisini de kulüp bünyesinde gerçekleştirmiş. 89 yılında Perestroika’ya gelen sanatçı Sovyet propagandasıyla resmi bir ilişki kurmasa da, “Terminoloji İşaretleri” adlı sergisini bağımsız komünist ideoloji alanı Ligovka 99’da yaparak ilgi toplamaya başlıyor.

DAVID OPE: HİPNOTİK GİFLER

DVDP (David Ope), Tumblr’da şovunu GIF’le yapan sanatçılardan. Epeydir usanmadan derinleştiği GIF aleminde yaklaştığı temalar daha çok fiziksel hareket odaklı ve hipnotik.

JEONGMOON CHOI: ANALOG AMA SANAL

Güney Koreli sanatçı Jeongmoon Choi, şu sıralar Berlin’de takılanlardan. Sanata bir ressam olarak başlamış, fakat bir gün kullandığı materyallere bakış açısını değiştirmeye diş fırçasıyla başlayınca, işler değişmiş. Şimdilerde kendine yeni bir alan ya da oluş yaratma peşinde. Deneyimle materyal arasında çatışmalar yaratarak ters köşeye yatıranlardan. Choi bu işinde herhangi bir odayı “black light”ve ipler kullanıp, bilgisayar tarafından üretilmiş bir görsellik yakalıyor. Böylece deneyim tamamen analog olmasına rağmen sanki sanal bir alana bakıyormuş hissi veriyor.

LAURENT ZYLBERMAN: TİBER SEYAHATİ

Eric Meyer yeni kitabı Tibet, The Last Scream için fotoğrafçı Laurent Zylberman ile bir araya geldi. Zylberman, Tibet halkının askeri baskıya maruz kaldığından beri sosyal, dini ve ekonomik açıdan nasıl etkilendiği üzerine 17 siyah beyaz fotoğraftan oluşan güçlü bir seri hazırladı. Yalnızca bir sanat işi değil, aynı zamanda haber fotoğrafçılığı anlamında da değer taşıyan fotoğraflar, Tibet halkına dair de önemli bir bilgi kaynağı.

TAKAHIRO KURASHIMA: ANALOG HAREKETLER

Siyah beyaz çizgili bir asetattan neler yaratılabildiğini gördüğünüzde, interaktif düşünmenin aslında analog çözümlerden nasıl da zarif geçebildiğini anlayabiliriz. Bu minimal ama etkili çözüm Japon tasarımcı Takahiro Kurashima’nın aklına gelmiş ve Lars Müller Publisher’la anlaşıp Poemotion’ı ortaya çıkarmışlar.

RAINER KOHLBERGER: PİKSEL PİKSEL UYGULAMA

Berlinli kod sanatçısı Rain­er Kohlberg­er fotoğrafları pikselleştirerek algıyı dönüştüren PXL uygulamasını iTunes pazarına koydu. 9 farklı stil belirleyen sanatçının ürettiği görselleri PDF’e dönüştürüp istenilen boyda çıktı almak da mümkün.

KILLIAN ENG: BİLİM KURGU SEYAHATİ

Kilian Eng, bir tür sci-fi seyahat master’ı gibi. Gittiği alemler, tasvir ettiği mekanlar öyle acayip ki, tüm o renklerin içinde gözle görülür bir Ghost in the Shell havasında bilim kurgu dünyası oluşturmuş. Tam anlamıyla bir çizgi roman dehası da denebilir. Tüm işlerine ulaşmak için Behance.

TITO MOURAZ: AÇIK ALAN OFİSLERİ

Endüstriyel kaya fotoğraflamaya tutulan Tito Mouraz’ın Open Space Office projesi, alışılmadık mekanlara sürüklüyor.

ROB & NICK CARTER: IŞIKLA BOYAMAK

Carter’lar, 15 senedir sanatla uğraşan bir çift. İşleri çoğunlukla ışık, renk ve form üzerine kurulu, alanları da resim, yerleştirme, heykel, fotoğraf üzerine. Farklı alanları birbirleriyle ilişkilendirerek çalışmaları, resim ve heykel, ya da ışık ve fotoğraf arasındaki engelleri de aşmalarını sağlamış. Bu sebeple işlerinin birçoğu tek bir duyuya değil, algının çokluboyutuna hitap eder cinsten.

JAMES ALLIBAN & KEIICHI MATSUDA: DİJİTAL AUROA

İnternetteki varlığımız, bir tür dijital aura olabilir mi fikrinden yola çıkarak görselleştirme yapan James Alliban ve Keiichi Matsuda, kinect kullanarak ortaya Cell adında bir iş çıkarmış. Çok farkında olmasak da, internette geçirdiğiniz her an birçok markanın takibi altındasındayız. Mesajlar okunuyor, tüm reklamlar kişiye özel olarak ekranın muhtelif kısımlarına yerleştiriliyor. İnternetteki özel hayatımıza dikkat çekmek amaçlı ortaya çıkan Cell projesi, dijital auraya 3 boyutlu bir bakış kazanmak için etkili bir deneyime dönüşmüş.

KARINA SMIGLA-BOBINSKİ: ETKİLEŞİMLİ BALON

Post endüstriyel bu yaratık, kullanıcıların hareket ettirdiği kendi kendini biçimleyen sanat, aynı zamanda moleküler hibrid yapısı nedeniyle de bir tür biyoteknoloji. Silikon-karbon hibridi üzerinde dönerek hareket eden bu dev yaratıkımsı sanat eseri, aynı zamanda geçtiği alanda kendi izini bırakarak bir tür etkileşim sağlıyor. İçi helyumla dolu olduğu için kolayca havalanabiliyor, böylece yer gök her yer bu eserin geçişi ve kullanıcıların etkisiyle şekilden şekile giriyor.

PETER JELLITSCH: ANALOG SANAL GERÇEKLİK

Gerçek hayat Peter Jellitsch’in pek de ilgisini çekmiyor, o daha çok sanal haraketler ve gerçeklikler yaratmanın peşinde. Üstelik bunu dijital değil, analog yöntemle yapmayı seviyor.

SIMONE GIORDANO: DİJİTALİ RESMETMEK

Dijital medya hayatımızın neredeyse rutin bir parçası. Photoshop ekranı ya da web sayfası, ya da dijitalin naçizane error’ü ‘glitch’ artık bize şaşırtıcı gelmiyor. Simone Giordano, dijitalin dünyasını analogta kullanma yoluna gidenlerden. Onun kanvaslarını kaplayanlar ise bilgisayar parçaları, çipler, web görüntüleri ya da dijitalden alışageldiğimiz glitch haleti ruhiyeleri. Çaba ise bunu kanvas üzerinde tamamen analog sanat yöntemlerini kullanarak uygulamak.

GREGOIRE GUILLEMINU: MİNİMAL SÜPERKAHRAMANLAR

Süperkahramanları seviyoruz, ama onları yuvarlak hatları ve renkli kostümleri yerine minimal bir tatta görmeyi arzuluyorduk. Grégoire Guilleminu, grafik öğelerle minimal bir dil kullanarak bu arzumuzu yerine getirmiş.

MARK JENKINS: SOKAK HEYKELLERİ

Sokaklar her türlü şımarıklığı kaldırabilecek detaylara sahip. Logar kapakları, tünel aralarına sıkışmış mankenler derken Mark Jenkins absürd bir dille sokakları dikkat çeken yerleştirmelerle renklendirenlerden. En azından gününüz nasıl geçerse geçsin, sokakta karşınıza bir Jenkins eseri çıktığında ince gülümsemeniz ve hafif şaşkınlık haliniz eksik olmayacaktır.

DANNY QUIRK: İNSAN BEDENİ ANATOMİSİ

Danny Quirk anatomi detaylarında kendini yitirmiş bir sanatçı. Bedenin çalışma mekanizmasını elektronik detaylar kullanarak anlatması Terminator hissi veren bir huzursuzluğa sürüklese de, dramatik, anatomik ve robotik dünyanın kapıları Quirk tarafından aralanıyor.

CEDRIC LE BORGNE: SOKAĞIN IŞIKLI FİGÜRLERİ

İnsan figürlerini ışıklı kablolar kullanarak yeniden oluşturan Cedric Le Borgne, kamusal alanlara bu işleri yerleştiren Parisli sanatçı.

MENTALGLASSI KOLEKTİFİ: ABSÜRD KAMUSAL DENEYİMLER

Mentalgassi sinerjik bir çalışma alanı ve bir çok kolaboratif işe de açık. Daha çok izleyici deneyimi ve tepkisini önemseyerek oluşturdukları alanlar, zaman zaman şehrin için etkileşimli bir gösteriye de dönüşebiliyor. İlk olarak grafiti yaparak ekipleşen Mentalgassi, 10 senedir duvarlara yazdıklarını ikinci plana atmaya başlamış. Kolektifin üyeleri çoğunlukla kamusal alanda iş üretmeyi tercih ediyor.

WITTNER FABRICE: IŞIKLA STENCIL

Işık ve kamera bir araya geldiğinde, hele bir de işin için boyama ve uzun pozlama varsa, acayip işler ortaya koymak mümkün oluyor. Daha önce de ışıkla grafiti işlerine merak salan Wittner Fabrice, sokağa ayrıca stencil tekniğini kullanarak hayalet karakterler yerleştirmiş.

KATIE GRINNAN: YOGA AKIŞ HEYKELİ

Yoga akışını time-lapse fotoğraflayıp sonra da kum ve plastik kullanarak heykelleştirmek kolay iş değil. Tekrar eden bir formu ve hareketi ortaya koyan heykel, Katie Grinnan için beden ve alan arasındaki ilişkiye odaklı bir alt metne sahip.

ANDY GILMORE: GEOMETRİK ARAYIŞALAR

NY’lu sanatçı Andy Gilmore, piksel piksel geometriyi kullanıp, nakış tekniğiyle işleyenlerden. Az mandala hissiyatı, biraz geometri ve tabi ki örüntülerden oluşan işler matematik ve dijital sanatın ilişkisini de net ortaya koyanlardan.

Tarihte üç büyük olay vardır.Bunlardan ilki, evrenin oluşumudur.İkincisi yaşamın başlangıcıdır.Bu ikisiyle aynı derecede önemli olan üçüncüsüyse,yapay zekânın ortaya çıkışıdır.

-Edward Fredkin, Founder of the MIT A.I. Lab

VENTURE BEAT

Zuckerberg: It’s easier to detect
a nipple than hate speech with AI


“One of the pieces of criticism we get that I think is fair is we’re much better able to enforce our nudity policies, for example, than we are hate speech,” Zuckerberg said. “The reason for that is it’s much easier to make an AI system that can detect a nipple than it is to determine what is linguistically hate speech, so this is something I think we will make progress on and we’ll get better at over time. These are not unsolvable problems.”


SCIENCE MAG

AI researchers allege that
machine learning is alchemy


The issue is distinct from AI's reproducibility problem, in which researchers can't replicate each other's results because of inconsistent experimental and publication practices. It also differs from the "black box" or "interpretability" problem in machine learning: the difficulty of explaining how a particular AI has come to its conclusions. As Rahimi puts it, "I'm trying to draw a distinction between a machine learning system that's a black box and an entire field that's become a black box."


TECHNOLOGY REVIEW

Biased Algorithms Are Everywhere,
and No One Seems to Care


Cathy O’Neil, a mathematician and the author of Weapons of Math Destruction, a book that highlights the risk of algorithmic bias in many contexts, says people are often too willing to trust in mathematical models because they believe it will remove human bias. “[Algorithms] replace human processes, but they’re not held to the same standards,” she says. “People trust them too much.”


GUARDIAN

Scientists plan huge European
AI hub to compete with US


Named the European Lab for Learning and Intelligent Systems, or Ellis, the proposed AI institute would have major centres in a handful of countries, the UK included, with each employing hundreds of computer engineers, mathematicians and other scientists with the express aim of keeping Europe at the forefront of AI research.


THE VERGE


The Revolution Hasn’t Happened Yet


Actor Robert Downey Jr. and his wife, producer Susan Downey, are making an artificial intelligence documentary series on YouTube, the company announced today. The series will have eight episodes that are each an hour long and it’s set to air on the paid membership-based YouTube Red platform next year.

The series is still untitled, but we do know that Robert Downey Jr. will host and narrate the series, which will feature scientists, philosophers, and other experts in AI. YouTube says the series will explore how AI transforms the way we work and live in the present and future. The series will be executive produced by the Downeys through their production company Team Downey.


GUARDIAN

London hospitals to replace doctors
and nurses with AI for some tasks


The three-year partnership between University College London Hospitals (UCLH) and the Alan Turing Institute aims to bring the benefits of the machine learning revolution to the NHS on an unprecedented scale.

Prof Bryan Williams, director of research at University College London Hospitals NHS Foundation Trust, said that the move could have a major impact on patient outcomes, drawing parallels with the transformation of the consumer experience by companies such as Amazon and Google.


QUANTA MAGAZINE

To Build Truly Intelligent Machines,
Teach Them Cause and Effect


Artificial intelligence owes a lot of its smarts to Judea Pearl. In the 1980s he led efforts that allowed machines to reason probabilistically. Now he’s one of the field’s sharpest critics. In his latest book, “The Book of Why: The New Science of Cause and Effect,” he argues that artificial intelligence has been handicapped by an incomplete understanding of what intelligence really is.


Engadget

Google Assistant fired a gun:
We need to talk


For better or worse, Google Assistant can do it all. From mundane tasks like turning on your lights and setting reminders to convincingly mimicking human speech patterns, the AI helper is so capable it's scary. Its latest (unofficial) ability, though, is a bit more sinister. Artist Alexander Reben recently taught Assistant to fire a gun. Fortunately, the victim was an apple, not a living being. The 30-second video, simply titled "Google Shoots," shows Reben saying, "OK Google, activate gun." Barely a second later, a buzzer goes off, the gun fires and Assistant responds, "Sure, turning on the gun." On the surface, the footage is underwhelming -- nothing visually arresting is happening. But peel back the layers even a little and it's obvious that this project is meant to provoke a conversation on the boundaries of what AI should be allowed to do.


Analytics India Mag

Why Did Microsoft Acquire Semantic Machines,
A Conversational AI Startup?


Voice-based intelligent platforms have become quite popular over the years and tech giants are adopting them as a way to offer consumer-centric services. Whether it is Apple’s Siri, Google’s Assistant or Microsoft’s Cortana, the list is growing at a significant pace. While these platforms use artificial intelligence to a great extent, a perfect conversational AI is yet to be achieved.


BIG THINK

Could A.I. redistribute wealth for us?


Wealth inequality is one of the great moral issues of our time. In an era when the world has more money than ever before, billions still live on less than $3 a day. The disparity becomes more striking in the light of studies that show most income inequality comes down to luck, with people of average talent able to shoot to the top of the ladder by being in the right place at the right time.

Making the problem even more severe is the specter of automated unemployment, or the so-called AI revolution. As countless jobs have been lost to automation already and 30% of American jobs are at risk of being automated out of existence within the next thirteen years, it may not be long before mass unemployment caused by automation intensifies the difficulty and urgency of solving the inequality problem.


VIDEO


Nothing found.